Znanost na zabavan način: OŠ Marija Bistrica na 11. znanstvenom pikniku u Oršiću

Dominik Karajić   26 September, 2022

IMG-20220923-WA0002U petak i subotu (23. i 24. rujna) održan je 11. po redu Znanstveni piknik u perivoju dvorca Oršić u Gornjoj Stubici. Učenici i učitelji OŠ Marija Bistrica i ove su godine sudjelovali kao edukatori i predstavili tri radionice za posjetitelje.

U prvoj su radionici naši učenici pokazali kako nastaju golemi baloni od sapunice, zmija od sapunice, mjehurići unutar mjehurića i ponudili znanstveno objašnjenje viđenih efekata.

U radionici iz fizike učenici su demonstrirali niz zabavnih i zanimljivih pokusa koji pokazuju učinak tlaka, a treća je radionica bila usmjerena istraživanju osjetila.
Posjetitelji su kroz zabavne aktivnosti mogli testirati svoje osjetilo njuha, sluha i dodira, a putem optičkih iluzija uočiti da nas osjetilo vida ponekad može i prevariti.
Sve te aktivnosti posjetiteljima su pokazali naši učenici – edukatori. U tom je zadatku sudjelovalo 17 učenika osmih i četvrtih razreda, a nastup naše škole osmislile su, organizirale i vodile učiteljice fizike Ivančica Hopek Kramar, Karmen Prugovečki, učiteljica prirode Lidije Kovačić Hren i psihologinja Vesna Tomorad.
Na pikniku je sudjelovalo više od 2 500 posjetitelja – ponajviše školaraca, a aktivnosti je predstavilo 70-ak edukatorskih timova (26 osnovnih i srednjih škola, te brojne udruge i institucije).

Na ovom međunarodnom događanju koje organizira Udruga Profesor Baltazar prezentirano je obilje aktivnosti – radionice, prezentacije, izložbe, predstave i predavanja koje predstavljaju znanost na zabavan način. Naši su edukatori pridonijeli popularizaciji znanosti, ali i sami imali priliku posjetiti druge izlagače i sudjelovati u njihovim aktivnostima. Tako se ekipa naših četvrtašica uključila u kviz o Harry Potteru i osvojila odlično drugo mjesto. Prvo mjesto su im za
pola boda odnijeli gimnazijalci iz Zaboka. S piknika smo se vratili puni veselja, novih ideja i pozitivnih dojmova i nikome nije teško pao cjelodnevni naporan rad. Svi naši mladi edukatori zaslužili su veliku pohvalu za svoj predan rad.