Završnica projekta Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige

admin   9 May, 2023

jjjOŠ Marija Bistrica jedna je od 31 škole koje su sudjelovale u Završnici 12. ciklusa projekta Čitajmo zajedno – čitajmo naglas: zaboravljene knjige koja je održana 5. 5. 2023. u prostoru Kina Tuškanac. Projekt je pokrenut na inicijativu rano preminulog kolege Denisa Vinceka iz OŠ Ante Kovačića, Zlatar, a provodi se svake školske godine od početka rujna do kraja školske godine.

U završnici projekta učenici predstavljaju svoj cjelogodišnji rad kroz umijeće interpretacije koje su izvježbali pod vodstvom svojih mentora, stručnih suradnika knjižničara i razrednih učitelja, plesom, pjesmom, igrokazom, recitiranjem, glumom, plakatima, PowerPoint-prezentacijama i sl..

fsfsfVrijednost projekta je u poticanju čitanja i razvijanju čitateljskih kompetencija kod učenika. Učenici imaju priliku obogatiti rječnik i jačati socijalne vještine. Uključivanjem u raznovrsne aktivnosti potiče se njihovo stvaralaštvo, razmišljanje i rješavanje problema, smanjuje stres, pojačava empatija, produbljuju emocije, jača samopoštovanje i međusobno poštivanje, te ih se potiče na još puno pozitivnih iskoraka.

Naši su učenici imali priliku predstaviti svoj rad  u vremenskom trajanju od maksimalno 3 minute. Odabrali smo knjigu Zlatka Krilića “Zagonetno pismo” koju smo zajednički čitali do travnja ove godine kada smo, kao konačni proizvod zajedničke aktivnosti, snimili video mamac čija je zadaća privući ostale učenike na čitanje predstavljenog romana. Svoje organizacijske i kreativne vještine u ovom projektu naročito su pokazale Ana Juras i Vida Ozimec te sa svojim kolegama iz 4.a razreda i učiteljicom Viktorijom Vidoša snimile video uradak kojim smo predstavili Školu na završnici projekta.