Učenici povijesne grupe posjetili Galeriju Klovićevi dvori

Dominik Karajić   21 December, 2023
Učenici povijesne grupe i još nekoliko učenika zainteresiranih za umjetnost, 14.prosinca otputovala je s učiteljicom povijesti Vesnom Jutriša-Petrinec u Zagreb. Posjetili smo Galeriju Klovićevi dvori koja je ove jeseni obilježila 140.godišnjicu rođenja našeg svjetski poznatog kipara Ivana Meštrovića, veličanstvenom izložbom.
Ivan Meštrović(1883.-1962.) već je od djetinjstva rezbario u drvu. Naukovanje je započeo u klesarskoj radionici Pavla Bilinića u Splitu, a nakon toga otišao je u Beč gdje se školovao na Akademiji likovnih umjetnosti. Prvi put je javno izložio svoja djela na izložbi secesije u Beču. Proučavao je egipatsko, asirsko, europsko klasično te renesansno kiparstvo, te radove suvremenih kipara. Posebno je cijenio Michelangelova djela.
Za vrijeme 1. svjetskoga rata živio je u emigraciji, a nakon rata vratio se u domovinu. Tada je započelo plodno razdoblje njegove kiparske djelatnosti. Bio je rektor Akademije likovnih umjetnosti u Zagrebu od 1923. do 1942.g., a od 1934.g član JAZU ( danas HAZU).Godine 1942. emigrirao je u Italiju, a 1947. u SAD. Bio je profesor kiparstva na Sveučilištu u Syracusi, a od 1955. u South Bendu.
Uz pratnju stručnog vodiča razgledali smo veličanstvene skulpture isklesane u kamenu, mramoru, drvu i izlijevane u bronci i naučili puno novih informacija o Meštrovićevom radu.
Prepuni dojmova vratili smo se kući, veseleći se posjetu nekoj novoj izložbi koja će biti organizirana.