Tjedan kajkavske kulture

Dominik Karajić   19 September, 2023

Kaj u riječi, pjesmi, slici i plesu, Krapina 2023.

Ove godine na Tjednu kajkavske kulture u Krapini ponovno su sudjelovali učenici naše škole. Na likovnoj izložbi, koja je svečano otvorena u nedjelju 3.9.2023.  izloženi su radovi učenika matične škole: 2.a Magdalena Kruhak, mentorica Barica Topčić i 2.b Eni Habazin, Veronika Prugovečki i Lana Vajdić, mentorica Sanja Novak. Iz PŠ Selnica sudjelovali su učenici 3.r.  Martin Škvorc, mentorica Anita Car i 5.r. Martina Semper i Patricija Vajdić, mentorica Agneza Grgić.  Učenici su stvarali likovna djela na temu licitara, tradicijskih dječjih igračaka  i pejzaža našeg kraja na kojima je do izražaja došla ljepota kajkavske kulturne baštine.

Literarni rad učenice Martine Semper, pjesma „Dedek i babica“, izabran je i uvršten u Zbornik dječjih literarnih radova zajedno s pjesmom „Ja Jana“ koju je napisala Jana Ozimec učenica 6.b razreda. Martinina mentorica je Agneza Grgić, a Janina Anita Klemar. Jana Ozimec recitirala  je svoju pjesmu 5. rujna 2023. u dvorištu Galerije grada Krapine na Recitalu dječjeg kajkavskog stvaralaštva i svojim nastupom u narodnoj nošnji predstavila jezično i kulturno bogatstvo bistričkog kraja. U ukupnom dječjem stvaralaštvu ovogodišnjeg Tjedna kajkavske kulture u Krapini koji podrazumijeva likovni, literarni i glazbeni izričaj, sudjelovala su djeca kajkavskog govornog područja, od Gorskog Kotara, dijela Slavonije do središnje i sjeverozapadne Hrvatske iz više od 115 škola iz 11 županija i grada Zagreba.