Radnim akcijama obilježili smo Dan planete Zemlje

Dominik Karajić   24 April, 2024

Dan planeta Zemlje obilježava se 22. travnja diljem svijeta aktivnostima kojima se želi potaknuti ljude na akciju kako bi očuvali svoj dragocjeni dom.
Suočena s izazovima u području klime i okoliša, Europska unija postavlja ciljeve, osmišljava mjere i prati inicijative sukladne Europskom zelenom planu. Do 2050. godine Europa će postati prvi klimatski neutralan kontinent. Promišljenim, odgovornim i učinkovitim ponašanjem pojedinaca, vlada i industrija, ostvarit ćemo taj cilj.

Ono što kao škola možemo učiniti je potaknuti pojedince – učenike da vlastitim angažmanom i čišćenjem okoliša u kojem živimo, doprinesemo vlastitom zdravlju.

Cilj obilježavanja Dana planeta Zemlje: podsjetiti sve nas u kakvom je stanju priroda naše planete na kojoj živimo, kao i ukazati na probleme ekosistema, na zagađenje naseljenih mjesta i na to kako poboljšati kvalitetu sredine u kojoj živimo.

1 0  z a p o v i j e d i  p r i j a t e l j a  o k o l i š a :

1. najprije pometi pred svojim pragom
  2. ono što si očistio/la danas čuvaj i sutra
  3. jedna žarulja manje, energija više
  4. cvijeće sadi, beri pohvale
  5. u zdravom tijelu zdravo piće i hrana
  6. čist zrak, dug život
  7. manje papira, više šuma i kisika
  8. ništa nije vječno – osim plastike
  9. ono što imaš, nastoj da traje što duže
  10. misli danas za bolje sutra

U tome su prednjačili 4.b razred sa razrednicom Mirom Pehar. Njihovom pozivu odazvali su se i ostali zaposlenici škole.