OŠ Mariji Bistrici podijeljeni su spremnici za selektivno prikupljanje otpada

Dominik Karajić   30 January, 2024

IMG_4349 – kopijaDana 30.01.2024. godine našoj školi podijeljeni su spremnici za selektivno prikupljanje otpada. Spremnike su podijelili načelnik Općine Marija Bistrica josip Milički i direktor „Lijepe Bistrice d.o.o.“ Tomislav Šimunić, a preuzeo ih je u ime škole ravnatelj Dominik Karajić.

Općina Marija Bistrica je 22. svibnja 2023. godine podnijela prijavu na Javni poziv za poticanje mjera odvojenog sakupljanja komunalnog otpada Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost. Prijavljena je nabava 475 spremnika za prikupljanje otpada vrijednosti 28.403,75 EUR s PDV-om. Udio sufinanciranja Fonda je do 40% opravdanih troškova ulaganja u komunalnu opremu. Operativni dio oko pripreme nabave, preuzimanja i isporuke spremnika izvršili su djelatnici društva Lijepa Bistrica d.o.o.

U sklopu isporuke spremnika, tijekom prosinca 2023. godine i siječnja 2024. godine, između ostalog, isporučena su 2 kompleta u obliku životinja (žaba, medvjed i delfin) i 5 kompleta koševa za otpatke „Smješko“ (ukupno 15 koševa) namijenjena za korištenje u matičnoj osnovnoj školi i područnim školama te vrtićima na području Općine Marija Bistrica.

Spremnici su edukativnog karaktera i uvelike će pomoći učiteljima i odgajateljima u provođenju edukacija vezanih uz pravilno odvajanje otpada, kako kod predškolskog, tako i kod školskog uzrasta djece.

Tijekom 2023. godine je s područja Općine Marija Bistrica ukupno prikupljeno 1.121.845 kg otpada od čega je 710.740 kg miješani komunalni otpad, 148.093 kg otpad iz reciklažnog dvorišta, 43.340 kg otpada s groblja, 12.912 kg reciklabilnog otpada s eko otoka te 56.160 kg papira i kartona i 131.460 kg plastike s kućnog praga korisnika.

Stopa odvojeno prikupljenog korisnog otpada u 2019. godini, kada je društvo Lijepa Bistrica d.o.o. počelo sa prikupljanjem otpada na području općine Marija Bistrica, bila je 15,5%, u 2022. godini iznosila je 27%, a procjena za 2023. godinu iznosi oko 30%.

Zahvaljujemo se Općini Marija Bistrica i Lijepoj Bistrici d.o.o. što na ovakav  način potiču naše učenike od najranije dobi na poticanje reciklaže i odvojenog sakupljanja otpada u svrhu očuvanja čistog okoliša.