MJUZIKL LJEPOTICA I ZVIJER

admin   11 October, 2022

8U ponedjeljak 26. rujna učenici sedmih i osmih razreda OŠ Marija Bistrica uputili su se u Zagreb gdje su pogledali i poslušali mjuzikl „Ljepotica i Zvijer“ čija je pretpremijera održana u četvrtak 22. rujna u Koncertnoj  dvorani Vatroslava Lisinskog. Mjuzikl je nastao prema istoimenom Disneyjevom filmu iz 1991. g., a film je snimljen prema knjizi Linde Woolverton.

Priča govori o mladoj djevojci Belle koja živi sama sa svojim ocem. Belle voli čitati pa je zbog toga u selu smatraju čudnom. U nju je zaljubljen bivši vojnik Gaston, no Belle mu ne uzvraća osjećaje. Kada se jednog dana njen otac ne vrati kući, Belle ga potraži i nalazi zatočenog u začaranom dvorcu kod Zvijeri. Belle ponudi Zvijeri svoju slobodu u zamjenu za očevu. U zarobljeništvu uviđa dobrotu Zvijeri, te se polako zaljubljuje u nju. Ljubav je na kraju poništila čaroliju, te Zvijer postaje lijepi princ, a posuđe, dijelovi namještaja i ostale stvari obični ljudi. Neki od važnijih glumaca su: Buga Marija Šimić u ulozi romantične i nježne Belle, Igor Drvenkar u ulozi Zvijeri te Fabijan Pavao Medvešek u ulozi umišljenog Gastona čije udvaranje lijepa Belle odbija. Osim odlične glume, izvođači su pokazali i odlične vokalne sposobnosti.  Kostimografija je bila bogata i zanimljiva, naročito ljudi – stvari, a scenografija domišljata i bajkovita. Sve glazbene točke izvodi uživo orkestar Kazališta Komedija koji se pod krinkom šume čak i fizički uklapa u scenu, a plesne su koreografije razigrane, pune brzog ritma i pokreta te plesači i glumci svojom izvedbom ulaze i u prostor gledališta.  Ansambl predstave je mnogobrojan, a u pojedinim scenama na pozornici igra stotinjak izvođača. Cjelokupni ansambl na kraju mjuzikla nagrađen je velikim pljeskom zadovoljne publike.

Iako je ovo klasična bajka sa sretnim završetkom u njoj se krije važna pouka. Redatelji nam ukazuju na važnost unutarnje ljepote, a ne vanjske, te da se knjigu, odnosno čovjeka ne sudi po korici, odnosno vanjštini, već po njenom sadržaju iliti unutarnjoj ljepoti. Bio je to jedan vrlo zanimljiv i kvalitetan mjuzikl s odličnim pjevnim dionicama, te sjajnim glumcima. Mjuzikl nudi cjelovečenju zabavu, tri sata čine se dugo, ali zanimljivost izvedbe ostavlja snažan dojam na gledatelje  koji žale što ne traje i duže. Sigurni smo da će ovaj mjuzikl doživjeti veliki uspijeh, a učenicima će zauvijek ostati u lijepom sjećanju.

Manuela Gajski, 8.c

Dojmovi učenika svjedoče o zadovoljstvu odgledanom predstavom:

Gledao sam predstavu koju glumci izvode uživo, a cijelo vrijeme sam imao osjećaj kao da gledam film. Pitam se – kako je to moguće? Čarobno!- kazao je Juraj iz 8.b.

Ja sam oduševljena izvedbom Fabijana Pavla Medvešeka u ulozi Gastona. Samo sam njega mogla pratiti. – kaže nam Laura iz 8.c.

Nevjerojatni su i domišljati kostimi posuđa. Razmišljao sam kako se je teško kretati u tim kostimima, naročito svijećnjaku koji je imao ruke oblikovane u svijeće. Zamislite da ste glumac koji mora tako dugo ruke držati u istom, povišenom položaju, a još ima i one svijeće na rukama. – komentirao je Matej  iz 8.c.