Landranje po Zagrebu

admin   16 November, 2023

16Najbolja je nastava na terenu, složit će se i učenici naših petih razreda koji su krajem listopada posjetili Zagreb. Bio je to dan okupan kišom, ali pun novih spoznaja i uzbuđenja.

U sklopu svoje terenske nastave, petaši su posjetili Muzej iluzija. Muzej je obnovljen i nudi brojne nove sadržaje tako da su uživali i oni učenici koji su već imali prilike posjetiti taj muzej.  Iako je zanimljivo proučavati prostorne optičke iluzije i slušati o načinima na koje one nastaju, još je zanimljivije fotografirati se u  tom prostoru i stvarati štosne uspomene sa svojim razredom. Stisnuvši se pod kišobrane prošetali su centrom grada, zastali malo na Trgu bana Jelačića te se uputili dalje do Zagrebačkog kazališta lutaka. Odlična glumačka izvedba predstave Zagrebački vremeplovci upotpunjena je kreativnim lutkama i bogatom scenografijom te songovima vječnih zagrebačkih šlagera.

17Učenici su kroz predstavu mogli na duhovit, razigran i interaktivan način upoznati povijest grada Zagreba, njegovih poznatih osoba, kvartova, parkova i ulica – upravo onih kojima su i sami prolazili netom prije i netom poslije predstave. Jezik predstave šarmantno je obojen starim zagrebačkim izrazima, kajkavizmima i germanizmima koji se u današnje vrijeme sve rjeđe koriste i polako izumiru. U višim razredima nepravedno se zapostavlja lutkarsko kazalište, a ova predstava doista razbija stereotipe da su lutke samo „za male“. Moglo bi se reći da je predstava prilagođena svim uzrastima (čak i odraslima) i da se doista mnogo može naučiti.  Kaže se: „Šećer dolazi na kraju.“ Svoje zagrebačko putovanje petaši su završili u Muzeju čokolade i ne bi se baš složili da je čokolada uvijek slatka i ukusna. Kroz povijesnu priču o otkriću kakaovca te razvoju čokolade, učenici su imali priliku kušati sve oblike čokolade u fazi njena nastanka – od zrnca kakaovca, čistog kakao praha bez dodataka šećera, pa sve do tamne i mliječne čokolade kakvu uglavnom poznajemo danas. Srećom, gorkim okusom kakaovca započinje priča, a slatkim i obožavanim okusom čokolade završava – upravo kao i u poslovici.

Dan je bio ispunjen raznovrsnim sadržajima, a mi jedva čekamo novo „landranje“ po zagrebačkim ulicama.

Melita Petriš Banovec

Poveznica na video – Kizoa