Europski dan jezika- 26.9.2021.

admin   27 September, 2021

55Europski dan jezika obilježava se 26.9., i to još od 2001.

I ove je školske godine u OŠ Marija Bistrica obilježen Europski dan jezika u sklopu nastave engleskog i njemačkog jezika  pri čemu se učenike upozorilo na važnost učenja jezika.

Učenje jezika način je pomaganja da bismo bolje razumjeli jedni druge i tako prevladali naše kulturološke razlike.
Učenje više jezika nosi sa sobom mnoge prednosti: lakše se uče drugi jezici, proširuje se proces razmišljanja i njeguje se kontakt s drugim kulturama.

Učenici 6.r. izborne nastave njemačkog jezika ukrasili su školski pano žirafama koje su uresili bojama zastava određenih država te ponekim činjenicama o određenim državama te su učenici 7.r. izborne nastave njemačkog jezika tajno glasali za njima najzanimljiviji plakat pa je rad učenice Klare Gabud iz 6.a razreda osvojio najviše glasova.
Učenica je svojim radom predstavila Dansku. Odmah iza nje plasirao se i plakat Domagoja Odorjana iz 6. a razreda koji je svojim radom predstavio V. Britaniju.

Učenici 6., 7., i 8. r. izborne nastave njemačkog jezika sudjelovali su u kvizu izrađenom u alatu Kahoot te tako pokazali svoje znanje o činjenicama vezanim za jezike, a i naučili su nešto novoga: u svijetu, naime, postoji između 6000 i 7000 jezika, većina svjetskih jezika govori se u Aziji i Africi, ljudi koriste u svakodnevnom razgovoru nekoliko stotina riječi…
Sljedeći učenici bili su najuspješniji u rješavanju kviza: Tomislav Joć, 8.c (13/14 bodova), Sara Šagud, 6.b (12/14) i Klara Lađarević, 7.c (11/14).

Satovi dodatne nastave njemačkog jezika također su protekli u istraživačkom ozračju koristeći pri tome, kako znanje engleskog, tako i znanje njemačkog jezika- učenici su rješavali mozgalicu (Gehirnspiel)  izrađenu uz pomoć alata leaningapps i pri tome su se i zabavili na interaktivan način. Najbrže u rješavanju zadatka bile su Lucija Hrastović, 8.c i Ana Uroić, 8.b.

Na satovima engleskog jezika učenici su slušali pjesme na stranim jezicima te su pokušali pogoditi iz kojeg jezika dolazi određena melodija.

A učenici 6.b razreda su pod vodstvom svoje razrednice, učiteljice Ane Kaić Lacković, izradili simpatičan videouradak kojim svima žele sretan Europski dan jezika na različitim jezicima.

Čestitke i bravo svima!

Deutsch lernen macht Spaß! It is fun to learn English!