Dani kajkavske riječi u Zlataru

admin   6 October, 2022

U sklopu manifestacije Dani kajkavske riječi Zlatar 2022. koju organizira Pučko otvoreno učilište dr. Jurja Žerjavića u subotu 1. listopada u Osnovnoj školi Ante Kovačića održan je 53.

Zbor malih pjesnika. Na Natječaj su pristigla 273 učenička rada iz 44 škola kajkavskog govornog područja. Prosudbena komisija u sastavu: prof. Željka Horvat-Vukelja, dr.sc. Ivo Kalinski i prof. Ivančica Tomorad, odabrala je za nastup na Zboru i tisak u prigodnoj zbirci 56 pjesama među kojima su dvije pjesme učenika naše škole.

Marija Gereci učenica 6. razreda interpretirala je svoju pjesmu „Zakaj ništ ne razmem?“, a Petar Kovačić, učenik 8. razreda predstavio se pjesmom „ Tu sem našel svoj mir“, mentorica Anita Klemar.

Učenici su interpretirali pjesme u narodnoj nošnji svojeg kraja i zavrijedili prigodne darove i priznanja za uspješno sudjelovanje i njegovanje zavičajnog govora.

Ovo je sigurno jedna od najatraktivnijih manifestacija ne samo u Zlataru, već i u cijeloj Krapinsko-zagorskoj županiji te je uspjeh na takvoj manifestaciji tim veći. Naša kultura i baština se ovdje i njeguju i prenose na naše najmlađe i zato veliko hvala učenicima i mentorici na divnom stvaralaštvu što ostvaruju na kajkavskom jeziku. Svaka napisana i izgovorena riječ važna je za očuvanje kajkavskog jezika.“