Školski projekt “Budi anđeo”

admin   28 December, 2016

img_1897Nastavljajući dugogodišnji humanitarni rad u našoj školi, ove smo godine pokrenuli humanitarno-socijalni projekt „Budi anđeo“ namijenjen prvenstveno pomoći starijim i nemoćnim osobama u našem društvu, ali i drugim potrebitim osobama.
U njega su uključeni svi učenici naše škole s ciljem uočavanja i senzibiliziranja za stare i nemoćne članove našeg društva i uočavanja njihovih potreba.
Projekt se sastoji od nekoliko faza sa svojim aktivnostima:
❖ Briga o starijim i nemoćnim članovima društva:
➢ Na početku školske godine svaki učenik odabire jednu osobu u bližoj okolini kojoj je potrebna pomoć (stariju ili bolesnu osobu) za koju će se tijekom godine skrbiti u njenim potrebama.
➢ Tijekom rujna svaki učenik izrađuje projektnu mapu (dnevnik) humanitarnog djelovanja u obliku anđela.
➢ Tijekom godine učenik u mapu bilježi svoju pomoć odabranoj osobi (učenici viših razreda jednom tjedno, a učenici nižih razreda jednom mjesečno).
➢ Tijekom godine svaki učenik ima posebne zadatke kako slijedi:
▪ Dan kruha: – odabranoj osobi pripremiti i odnijeti prikladan pekarski
proizvod (kolač, kruh ili sl.)
▪ Božić: – izraditi božićnu čestitku odabranoj osobi s motivom anđela
– ukrasiti školu nastalim božićnim čestitkama prije uručivanja
– izraditi adventski kalendar (kalendar dobrih djela) s motivom
anđela
– izraditi razredne anđele i njima ukrasiti božićno drvce
– sudjelovati u božićnoj priredbi
▪ Uskrs: – izraditi uskrsnu čestitku odabranoj osobi s motivom anđela
– ukrasiti školu nastalim uskrsnim čestitkama prije uručivanja
– izraditi pano dobrih djela s motivom anđela
▪ Dan škole: – postaviti izložbu mapa (dnevnika) humanitarnog djelovanja
– prezentirati provedeni projekt
❖ Pomoć socijalno ugroženim učenicima naše škole:
➢ Organizacija božićnog sajma s ciljem prikupljanja financijskih sredstava za učenike naše škole slabijeg imovinskog stanja.
❖ Sve vrste humanitarnog djelovanja (sudjelovanje u drugim planiranim humanitarnim akcijama i projektima):
➢ Sudjelovanje u humanitarnoj akciji za socijalnu samoposlugu u Vukovaru (projekt „I u mojoj školi živi Vukovar“).
➢ Sudjelovanje u humanitarnoj akciji za Specijalnu bolnicu za kronične bolesti dječje dobi u Gornjoj Bistri (projekt „Uskrsna humanitarna akcija – Marija Bistrica Bistri“).
➢ Sudjelovanje u Caritasovoj humanitarnoj akciji „Za 1000 radosti“.
➢ Sudjelovanje u humanitarnoj akciji Papinskih misijskih djela „Snaga riječi koja mijenja svijet“
Sveukupno djelovanje u sklopu ovoga projekta prepoznatljivo je i simbolički obilježeno motivom anđela.
Ovim projektom želimo izaći iz svojih uskih okvira sebičnosti i otuđenosti te se okrenuti drugome, primijetiti ga i uočiti njegove potrebe.
U takvom ozračju zajedništva, tolerancije i nenasilja stvarat ćemo kvalitetnije odnose u školi i društvu te izgrađivati društvo solidarnosti, humanosti, razumijevanja i prihvaćanja u kojem će svaki pojedinac biti nositelj i širitelj ljudskih i kršćanskih vrijednosti, a naša škola humana ustanova osviještena za potrebe drugih.

Vjeroučiteljica
Barbara Sipina