Obavijest i podrška učenicima i roditeljima

Vesna Brlek   24 March, 2020

Dragi učenici, poštovanj roditelji,

još uvijek ima učenika koji se nisu javili svim svojim učiteljima i koji ne odrađuju svoje zadatke u nastavi na daljinu. Kako vaše dijete ne bi zbog toga prikupilo nepotrebne izostake napominjemo da se u slučaju ako imate problema s internetom ili aplikacijama preko kojih se odvija nastava trebate javiti u školu na brojeve 468 548, 469 161 ili mob. 098 464 008 kako bismo vam pomogli u otklanjanju poteškoća.

Savjeti psihologa: kako zaštiti mentalno zdravlje svoje obitelji?

Kako se postaviti u ovoj situaciji prema djeci?
1. Razgovarajte o virusu, potresu ili činjenici da se loše osjećate. Objasnite što se dogodilo na primjeren način, bez skrivanja istine.
2. Budite djeci emocionalna podrška. Pitajte kako se osjećali, što su mislili. Recite da je to normalno kako se osjećali. Slušajte što govore, gledajte kako se ponašaju i pratite njihove potrebe.
3. Nemojte potonuti u vlastitu uznemirenost, depresivnost i paniku. Svako malo se podsjetite da ste ovdje i sada, podsjetite se tko je oko vas, što govori, kako se ponaša, kakva je temperatura u prostoriji i kakvi su mirisi oko vas.
4. Ograničite sebi vrijeme na mobitelu i društvenim mrežama.
5. Osigurajte da se dijete čuje s njemu važnim osobama.
6. Držite se poznate rutine i dnevnog rasporeda.
7. Ne pretjerajte u kažnjavanju djeteta ako je “neposlušno”. Vjerojatno je uznemireno i to pokazuje kroz agitiranost.
8. Kad djeca zaspu, recite svojim bližnjima kako ste se vi osjećali, što vam je prolazilo kroz glavu, kakve ste imali tjelesne senzacije (lupanje srca, preznojavanje, noge su se “odsjekle’).
9. Podsjetite sami sebe na ono na što ste zahvalni i što je još uvijek dobro unatoč iznenadnim okolnostima.
Mame, tate, mi to možemo. U kriznim vremenima, svatko od nas ima priliku postati superjunak čije će moći ljubavi zaštiti njihovo dijete od svih nedaća. To se ne događa samo u bajkama.

(preuzeto sa Fb stranice „Mamologija – psihologija s majčinskim licem“)