Na 4. Međunarodnoj glazbenoj olimpijadi u Estoniji hrvatski učenici osvojili srebro i dvije bronce

admin   25 April, 2018

1Pobjednici 2. hrvatske glazbene olimpijade održane u OŠ Janka Leskovara, Pregrada sudjelovali su na 4. Međunarodnoj olimpijadi održanoj od 18. do 21.4.2018. u glavnog gradu Estonije, Tallinnu.  Ivan Habazin, učenik OŠ Marija Bistrica i Glazbene škole pri OŠ Marija Bistrica osvojio je olimpijsku broncu u  1. kategoriji.  U pratnji učenika bio je učitelj Glazbene škole pri OŠ Marija Bistrica Dinko Krstinić, a Ivanova mentorica je Tatijana Lenart. Matija Pongračić, učenik Glazbene škole Varaždin i Prve gimnazije Varaždin natjecao se u 2. kategoriji te je postigao odličan rezultata osvojivši srebro. Matijine mentorice su  Lidija Đidara iz Glazbene škole Varaždin i Slavica Kelemen iz Prve gimnazije Varaždin.  Anamarija Bukovnik, učenica Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova iz Pule i OŠ Kaštanjer natjecala se u 1. kategoriji i osvojila je broncu. Njen mentor Marijo Eterović dolazi iz Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova u Puli. Uz naše natjecatelje sudjelovalo je 30 natjecatelja iz Cipra, Češke, Litve, Latvije, Estonije, Poljske i Slovenije.

DMUV0886Natjecanje je zahtjevno te se odvijalo u četiri faze: 1.dio je pismeni test iz poznavanja glazbene kulture, drugi dio je izvođenje glazbenih primjera a vista, treći dio se sastoji od izvođenja tradicionalne skladbe te četvrti dio izvođenje vlastite kompozicije.  Zadnja dva dijela učenici su izvodili na javnom koncertu koji su održani u dva dana. Prvog dana natjecanja u večernjim satima održan je koncert na kojem smo uživali u zvucima  tradicionalne glazbe zemalja sudionica. Naša cjelokupna ekipa od 12 članova pjevala je tradicionalnu pjesmu Kvarnera i Istre Tararajčicu.  U povjerenstvu međunarodne olimpijade Hrvatsku je zastupala profesorica Suzana Goldin iz Glazbene škole Ivana Matetića Ronjgova u Puli. Odlazak u Estoniju organizirala je OŠ Janka Leskovara i ravnateljica Zdravka Žiger Žgela koja je i bila vođa naše 13-člane ekipe. Cijeli projekt u Hrvatskoj i odlazak u Estoniju podržali su grad Pregrada, Krapinsko-zagorska županija, OŠ Janka Leskovara i brojni donatori te škole učenika.